Rebozo a zavinovací šátky
Rebozo je původem mexický pestrobarevný šátek. Je silně ukotven v tamní kultuře, kde žena s menarché (první menstruací) dostane svůj první šátek. Často se využívá právě v těhotenství, za porodu a hlavně v období poporodním, kdy do šátku ženy uvazují své děti, aby mohly mít ratolesti na blízku a zároveň se dále věnovat každodenním činnostem. Dále podle způsobu nošení tohoto šátku můžete například rozpoznat, zda je žena vdaná či svobodná - vdané ženy nosí rebozo viditelně kolem krku a ramen, někdy i pokrývají celou hlavu.
Další praktické využití nachází právě porodní báby, které se touto tkaninou za dlouhých či nočních porodů mohou přikrýt, odpočinout si a být ženě stále na blízku. :)
Ve slovanské tradici se můžete setkat s pojmem pinta. Jedná se o zavinovací šátky tkané převážně ze lnu a/nebo bavlny. Tyto používaly naše babičky a prababičky v období poporodním na podporu zavinování dělohy, při menstruacích či v zimě na udržení tepla v pánevní oblasti.
Jelikož jsou mi naše tradice bližší a velmi se mi líbí čistota a něžnost přírodního lnu a bavlny, ke své práci jsem si pořídila tyto pinty na eshopu www.harmoniezeny.cz spolu s krásnou tradiční nášivkou.
Kromě pojmů se u šátků rozlišuje jejich velikost. Klasická reboza jsou hutnější, širší a spíše kratší (cca 70 cm x 2,5 m), aby se s nimi lépe manipulovalo. Šátky zavinovací bývají z látky jemně tkané, delší a o polovinu méně široké. Délce se meze nekladou, většinou záleží na konstituci žen. Mé zavinovací šátky jsou například dlouhé 4 metry. Pak je šátek na úvaz pocházející pro změnu z asijské tradice - benkung, který má délku dokonce až kolem 15 metrů.
Jak tedy s takovým šátkem může porodní asistentka pracovat? Je to jeden z jemných nástrojů, kterým ženu můžeme uvolnit, podpořit její bříško, namasírovat, upravit polohu dítěte a ulehčit poporodní období.
Masáže
Pomocí (většinou několika) šátku rebozo se dá provést velmi uvolňující masáž nejen těhotných žen. Jemné houpavé pohyby uklidňují a harmonizují, těsnost šátku navozuje pocit bezpečí a opory.
Zavinování jako podpora těhotného bříška
S rostoucím bříškem stoupají i nároky na opěrný systém ženy. Ať už chceme dělohu centralizovat zpět k těžišti těla, nebo potřebujeme zpevnit břišní stěnu, zavinutí šátkem nabízí ideální podporu.
Úprava polohy a pozice dítěte
Jemnými pohyby a houpáním šátku lze dítě něžně navést do správné nebo vhodnější polohy. Kombinací reboza a cviků lze pomoci dítěti k otočení se hlavičkou dolů.
Opora a uvolnění při porodu
I v průběhu porodu, ať už v I. či ve II. době porodní, se dá s rebozem pracovat. Šátky mohou posloužit jako opora v určitých pozicích, můžeme s nimi korigovat pozici dítěte, pomocí masáže můžeme uvolnit určité partie a nebo se dají využít v latentní fázi porodu, aby se žena cítila bezpečně.
Zavinování po porodu
Tak jak se zavinovalo v těhotenství, může se žena zavinovat i po porodu. V tomto případě se využívá benefitů šátků pro rychlejší zavinování dělohy a udržení tepla v lůně, aby se tělo mohlo krásně zregenerovat. V období šestinedělí se může využít úvazu benkung, nebo projít rituálem zavinutí kostí.
Pokud se chcete dovědět více, doporučuji knihu Rebozo Od techniky k mistrovství - Mirjam de Kaizer, Thea van Tuyl. Nebo kurzy Anny Kohutové na www.vzdepa.com. Určitě najdete i jiné způsoby, jak informace získat, toto jsou pouze mnou ozkoušené způsoby. :)