Porodní příběh I: porod koncem pánevním

25.11.2023

UPOZORNĚNÍ: TENTO ČLÁNEK OBSAHUJE GRAFICKÉ FOTKY PORODU


Poloha koncem pánevním je brána jako poloha patologická, je kolem tohoto typu porodu spousta strachu. Já osobně věřím, že se pouze jedná o variaci normálu a některé děti se prostě mají narodit "nohama vpřed".

Strachu a obav je více, než je realita. Faktem ale zůstává, že jako každý jiný porod s sebou tato poloha nese určitá rizika, se kterýma musí jak rodiče tak personál počítat. Proto je důležité, aby žena měla možnost volby svého porodního týmu (poskytovatele zdravotní péče), který zná nejnovější doporučení a postupy založené na důkazech (EBM = Evidence Based Medicine) a je schopen tyto údaje a informace předat a vysvětlit tak, aby žena měla možnost svobodné a informované volby.

A tak když se dítko jedné prvorodičky v naší péči ne a ne otočit (a to vyzkoušela všechny možné tipy a triky), a všem nám došlo, že toto je jedno z mála "breech babies", přišla řada na důležitou diskuzi:

Jaké jsou reálné statistiky, jaké jsou krátkodobé a dlouhodobé rizika/benefity pro matku a dítě v případě vaginálního porodu nebo císařského řezu. Znovu se detailně probrala anamnéza, včetně porodů v předchozí generaci, kde matka matky také měla jedno z dětí polohou koncem pánevním. Také jaká jsou přání a představy rodičů, a jaké jsou naše hranice. Došlo se k závěru, že žena nechce plánovaný císařský řez a je připravena případně rodit i bez naší asistence. To byla naše nevyslovená podmínka a tak jsme sestavily tým: 3 PA, dula, neonatolog. Plán: doma. (V porodnici potřebujeme lékaře, který tento porod odmítl ale podpořil nás. V Mexiku je pro lékaře "nelegální" vést porod koncem pánevním vaginálně, to lze pouze v případě, že již nelze provést císařský řez.) Také jsme probrali možnosti plánu B a dalších možných scénářů. A pak již nezbývalo než čekat.

Předpokládaný termín porodu přešel, po necelém týdnu jsme měli předporodní poradnu, hmatem odhaduji 3.500 g - 3.600 g. Bavíme se o variantě "co když" se porod do 42+0 nerozběhne. Domluvily jsme se, že 41+5 se udělá ultrazvuk s doktorem, a podle váhy a stavu se další den případně pojede na císařský řez, jelikož indukovat (vyvolávat) porod koncem pánevním, pro plánovaný porod doma, rozhodně není dobrý začátek.



41+0

V 6:00 přichází zpráva, že už tři hodiny se něco málo děje. Zůstáváme v kontaktu, sprcha, pohyb, kontrakce se zintenzivňují tak se domlouváme na kontrole. Kolem 11:00 přijíždím k ženě domů, očekávám malý progres, přece jen se tlačí zadek a paní rodí poprvé, ale doufám v rychlejší průběh. Kontrakce se zdají být pravidelné, dlouho trvající a "výživné". Shodneme se na vaginálním vyšetření, které je pro mne zprvu obtížné, neboť je to úplně jiný pohmat, než s naléhající hlavičkou. Když se zorientuji, skoro nevěřím... lem! 9 cm. S překvapením se radujeme, okamžitě obvolávám zbytek týmu, který postupně přichází.

Ve 12:00 spontánně odtéká voda, žena začíná pomalu samovolně přitláčet. O necelé dvě hodiny později je v hlubokém dřepu vidět naléhající část, ale mimo kontrakci se schovává, nabídnu ženě při kontrakci tlak na perineum (hráz), aby lépe cítila tlak, který měkký zadek jen tak neudělá, souhlasí.

14:21 se objevuje pravá hýždě a pak celý zadek. Nožky se uvolňují krásně spontánně pár vteřin poté. Ruce schované, kontrolujeme znaky, které nám říkají, že jsou ale volné. Kontrola ozev neonatologem, který hlásí 80 - 90, barva skvělá, tonus taky. Na povzbuzení žena zatlačí a narodí se ruce. Vidíme, že hlavička zůstává v deflexi, o čemž vypovídá tzv. prázdné perineum/konečník. Podpoříme ženu v pohybu a přitlačení. To k velké změně nepomohlo, tak jsme se prvně snažily pomoci jemnou technikou, která ale k flexi nepomohla. Tudíž jsme se rozhodly zasáhnout, žena šla do stoje a s naší pomocí se chlapec narodil v bezpečí domova. Přítomný neonatolog použil trochu jemné stimulace, ale jinak bylo vše v naprostém pořádku a žena pouze s drobnou odřeninou bez nutnosti šití. A váha chlapce? 3.585 g - můj pohmat je někdy přesnější než ultrazvuk. 



Tímto příběhem nechci říci, že každý porod koncem pánevním by měl být vaginální. Ale každý případ by měl být individuálně zhodnocen. Žena podpořena ve svém rozhodnutí a hlavně správně informována o možnostech svého porodu.

Pokud vás toto téma zajímá, doporučuji organizaci Breach Without Borders, která se věnuje porodům koncem pánevním a učí EBM postupy, jak rozeznat a kdy je lépe zasáhnout a jakým způsobem.